Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Glume, bancuri, poante, divertisment
Joi Oct 25, 2012 9:54 pm Scris de crisiada

» Grile pentru sesiunea asta
Mier Ian 25, 2012 5:01 pm Scris de androx1971

» subiecte avizier anul 2 sem 1 drept si admin publica specializarea drept craiova 2011=2012...are cineva grilele???
Sam Ian 21, 2012 4:55 pm Scris de belualina44

» Master MTMPTE
Lun Iun 13, 2011 10:09 am Scris de androx1971

» Licenta februarie 2011
Vin Ian 21, 2011 7:42 pm Scris de blue_mc

» Stiri din invatamant
Vin Ian 21, 2011 9:22 am Scris de dany_danutza

» ADMSPPM 2010-2011
Vin Ian 14, 2011 3:14 pm Scris de andreima

» practica de specialitate
Lun Ian 10, 2011 10:50 am Scris de narcizush

» cum sa trimit prob.rezolvate pt.laboratoare?
Joi Dec 09, 2010 12:38 pm Scris de sil_viuro

jocuri pentru tineri

Mier Oct 14, 2009 9:07 am Scris de urdu_sandel

Am creat acest site pentru toti fanii de jocuri online gratis. Aici gasiti tot ce va doriti. Accesati si nu veti regreta.
www.entertaining-game.com

Comentarii: 1

Cine este conectat?
In total sunt 4 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 4 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 283, Mar Feb 15, 2011 11:43 am
Iunie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Sem I. Criptografie si securitate

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Re: Sem I. Criptografie si securitate

Mesaj  mimo03 la data de Mier Ian 06, 2010 11:10 am

nike03 a scris:Ajutati-ma si pe mine sa inteleg cum faceti voi inversa matricei modulo26 daca inversa matricei este [5/9 -2/9;-1/3 1/3] de v-a dat [15 20;17 9] ?!
Stiu spre exemplu 6(modulo26)=6 sau 23(modulo26)=23 dar 5/9(modulo26) cum v-a dat 15 sau 1/3(modulo26) v-a dat 9 si asa mai departe ?! Ajutati-ma si pe mine sa inteleg!

euclit scrie pe smartgeneration:
l-am rezolvat pe primul A-1 = (15 20 ;17 9) adica o matrice 2 x 2

Pt. cei ce vor sa vada si rezolvarea, l-am incarcat aici http://www.scribd.com/doc/24671616

mimo03

Numarul mesajelor : 14
Varsta : 48
Localizare : TG.MURES
Data de inscriere : 01/09/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  ELISA la data de Mier Ian 06, 2010 7:13 pm

smaricel poti sa -mi explici si mie cum ai obtinut 11 la ex 12 rsa B?? ca nu pot sa inteleg deloc...eu stiu sa calculez cu algoritmul lui euclid...b-1 mod n spre exemplu... dar nu stiu cum sa calculez b mod n...
multumesc mult

ELISA

Numarul mesajelor : 70
Varsta : 29
Data de inscriere : 14/05/2008

Sus In jos

Mesaj  kristyn la data de Mier Ian 06, 2010 8:16 pm

am gasit in cursuri si am vazut si aici rezolvarea la 9 si 10 dar nu o inteleg......poate cineva va rog sa imi explice?

le-am dibuit....nu mai e nevoie ,....ms

Ultima editare efectuata de catre kristyn in Joi Ian 07, 2010 9:38 am, editata de 1 ori

kristyn

Numarul mesajelor : 7
Varsta : 39
Localizare : deva
Data de inscriere : 06/01/2010

Sus In jos

Mesaj  smaricel la data de Mier Ian 06, 2010 8:55 pm

Elisa
Fie p, q numere prime impare distincte și n = pq.
Indicatorul său Euler este φ(n) = (p − 1)(q − 1).
Fie P = C= Zn. Se definește
K= {(n, p, q, a, b)| n = pq, ab ≡ 1 (mod φ(n))}
Pentru K = (n, p, q, a, b) se definesc (∀x, y ∈ Zn):
eK(x) = x^b (mod n)
și
dK(y) = y^a (mod n)
Valorile n și b sunt publice, iar p, q și a sunt secrete.

Cam asta ar fi teoria, practic avem p=7, q=11 si d=11 (d=coeficientul de decriptare, a din teorie). Aflam coeficientul de criptare=e (b din teorie).
φ(n) = (p − 1)(q − 1). =6*10=60
e*d ≡ 1 (mod φ(n))
Avem e*d=1 mod60, e*11=1 mod60 rezulta e=11 (11*11=121=1 mod60, pe băbește) Very Happy

smaricel

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  kristyn la data de Joi Ian 07, 2010 1:06 pm

mugurciup a scris:el Gamal
12 A. c=(c1,c2)=(2,4);
12 B. x=m(textul clar)=2.

poti posta si rezolvarile te rog......nu reusesc sa inteleg ce formula si cum se fac

kristyn

Numarul mesajelor : 7
Varsta : 39
Localizare : deva
Data de inscriere : 06/01/2010

Sus In jos

El Gamal

Mesaj  mugurciup la data de Joi Ian 07, 2010 2:33 pm

Rectific,la 12 B raspunsul e 10 nu 2.Calculasem ca mesajul vine invers.Scuze
mugurciup

Numarul mesajelor : 39
Varsta : 49
Data de inscriere : 26/05/2008

Sus In jos

Mesaj  mugurciup la data de Joi Ian 07, 2010 2:57 pm

smaricel a scris:Sal chmro!, (pt. ex 11, CFB) te-ai uitat si pe Prelegerea 5 (c5.pdf)? Formula de criptare difera fata de cea din cursul de pe site, si daca e sa ne luam dupa schema bloc care este identica in ambele cursuri, cred ca cea corecta e din c5.pdf.
La fel si la ex 10, OFB formulele sunt diferite. Pe care sa le luam de bune??

ATENTIE.
Pt cei care au downloadat laboratoarele puse pe site,cu formulele gresite la OFB SI CFB,s-a adus la cunostinta greseala si se va remedia.Am fost asigurati ca solutiile puse pe BB au fost obtinute cu formula buna,doar teoria a fost gresita.
mugurciup

Sus In jos

Mesaj  chmro la data de Joi Ian 07, 2010 7:22 pm

kristyn a scris:
12 A. c=(c1,c2)=(2,4);

poti posta si rezolvarile te rog......nu reusesc sa inteleg ce formula si cum se fac

La 12A e corect, la 12B mie mi-a iesit 10.
Un tutorial pentru cifrul El Gamal:

Cifrul El Gamal

Avem un numar prim, p si o radacina primitiva g.
Alice alege o cheie privata "a" din intervalul {1, 2, 3, ..., p-2}.
Si Bob alege o cheie secreta "b" din acelasi interval.

Fiecare isi calculeaza cheia publica pe care o transmite unul altuia impreuna cu mesajul criptat.

Cheia publica a lui Alice, A, este: A=ga(mod p)
Cheia publica a lui Bob, B, este: B=gb(mod p)
Cand fiecare dintre ei primeste cheia publica a celuilalt, isi calculeaza amadoi cheia comuna.

Alice o calculeaza astfel: K=Ba(mod p)
Bob o calculeaza astfel: K=Ab(mod p)
Evident, cele doua chei sunt identice.

Avand cheia comuna, fiecare poate encripta si trimite mesaje.

Mesajul "m" se encripteaza de Alice sau Bob sub forma c=K*m(mod p).
Alice il trimite ca perechea (A, c), iar Bob ca (B,c). (Fiecare isi trimite cheia publica pentru a se putea calcula cheia comuna).

Decriptarea se face astfel:
- Bob il decripteaza cu formula: m=(c*Ap-1-b)(mod p)
- Alice il decripteaza cu formula: m=(c*Bp-1-a)(mod p)

Ex: Ex.12 problema B:
p=11, g=5, a=4, b=7 c=(3, 7)

Decriptam dupa formula de mai sus:
m=(7*311-1-4)(mod 11)
m=(7*36)(mod 11) = 10
Putem verifica daca e corect, encriptandu-l.
Pentru aceasta avem nevoie de cheia comuna, K.

Alice isi calculeaza cheia publica: A=ga(mod p) = 54(mod 11) =
= 25*25(mod 11) = 25(mod11)*25(mod11) = 3*3(mod 11) = 9 mod 11
A=9(mod 11)
B il avem trimis de Bob, B=3
Cheia comuna K este 34(mod 11) = 4(mod 11)

Encriptam mesajul: c= K*m(mod p) = 4*10(mod 11)
=40(mod 11) = 7
chmro

Numarul mesajelor : 159
Varsta : 47
Localizare : Turda
Data de inscriere : 08/05/2008

Sus In jos

Mesaj  mugurciup la data de Joi Ian 07, 2010 10:38 pm

chmro a scris:
kristyn a scris:
12 A. c=(c1,c2)=(2,4);

La 12A e corect, la 12B mie mi-a iesit 10.
......................................................

Am rectificat deja si pe alt forum.Am facut din viteza in sensul invers,ca Bob primeste de la Alice si asa da 2.Daca Alice primeste de la Bob este intr-adevar 10.
mugurciup

Sus In jos

Intrebare la calculul inversei unei matrici

Mesaj  edy3e la data de Vin Ian 08, 2010 2:14 am

Cum a ajuns la rezultatul asta: Δ ≡5(mod 7)?
det A = - 4 ≡ 3(mod 7) , (3,7) = 1, de unde există inversă și Δ ≡5(mod 7)

edy3e

Numarul mesajelor : 1
Varsta : 37
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Mesaj  chmro la data de Vin Ian 08, 2010 8:44 am

edy3e a scris:Cum a ajuns la rezultatul asta: Δ ≡5(mod 7)?
det A = - 4 ≡ 3(mod 7) , (3,7) = 1, de unde există inversă și Δ ≡5(mod 7)

Nu stiu la cine te referi, dar daca te intrebi de ce a trebuit calculat Δ-1, e simplu. Inversa unei matrice se obtine impartind matricea adjuncta la determinant. Sau inmultind matricea adjuncta cu inversul determinantului, adica 1/d, sau d-1.

A-1 = 1/d * Aadj.
chmro

Sus In jos

SALUTARE!

Mesaj  vl_33_dav la data de Vin Ian 08, 2010 6:29 pm

Pentru cei ce au examen inainte de 20 ianuarie achitati taxa (rata a 2-a) k nu va lasa sa intrati la ex. Azi am fost eu si am platit si asa mi sa zis! Arrow BAFTA!
vl_33_dav

Numarul mesajelor : 139
Varsta : 44
Localizare : RM. VALCEA

Sus In jos

Mesaj  smaricel la data de Vin Ian 08, 2010 8:59 pm

chmro a scris:Un tutorial pentru cifrul El Gamal:
Ms, nu am gasit cu tot "goagălu" o explicatie mai buna!

smaricel

Numarul mesajelor : 59

Sus In jos

HELP

Mesaj  dreamer la data de Sam Ian 09, 2010 4:37 pm

Salutare tuturor.Am si eu o mare rugaminte la cei ce au eventual o grila rezolvata la aceasta materie din anii trecuti,sa o posteze aici.Aceasta materie e greu de inteles pt mine oricit m-am chinuit sa o inteleg si nu as dori sa am restanta la ea deoarece mai am 3 restante din anii trecuti.Plus ca nu sint axat pe programare si banuies ca si alte persoane la fel ca si mine,mai mult sau mai putin sint in situatia mea.V-as fi recunoscator si profund indatorat daca ne puteti ajuta.Va multumesc anticipat si va doresc tuturor sa treceti cu bine de aceste ultime doua sesiuni din acest ultim an,si bineinteles sa luati cu brio examenul de licenta.O dupa amiaza placuta va doresc.

dreamer

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 40
Data de inscriere : 19/12/2008

Sus In jos

Mesaj  chmro la data de Sam Ian 09, 2010 5:06 pm

Nu exista o grila de anii trecuti care sa contina subiecte tratate anul acesta. Materia de anul acesta se numeste "Criptografie si securitate". Grila care circula pe net e o grila de la materia "Securitatea retelelor de calculatoare". Are cateva intrebari teoretice dar nimic care sa-ti foloseasca.
chmro

Sus In jos

Grila finala!!!

Mesaj  dreamer la data de Dum Ian 10, 2010 11:30 pm

Dragii mei am reusit sa procur grila finala,multumita unui prieten din cadrul facultatii Spiru Haret din Bucuresti.Imi cer scuze ca o postez asa de tarziu dar acum 1 ora am reusit sa intru in posesia ei.Vor fi 40 de subiecte cu totul din care 10 vor cadea random la fiecare.Bafta la invatat.

GRILA FINALA 2010

1). Cifrul ..................... este cel mai cunoscut cifru bloc cu cheie simetrica, este un cifru Feistel care proceseaza blocuri de text de n = 64 biti si produce blocuri cifrate de 64 biti. Dimensiunea cheii secrete este k = 56 biti.
R: DES (DataEncryption Standard, Standardul de Criptare a Datelor)

2). Cifrul ........................ este un cifru cu o arhitectura orientata cuvant pentru cuvinte cu dimensiune variabila (16, 32 sau 64 biti). Are o descriere compacta si este potrivit pentru implementare hardware sau software.
R: RC5

3). Cifrul....................... este un cifru bazat pe o generalizare a structurii Feistel si consta din 8 repetari identice urmate de o transformare. În prezent, se pare ca singurul punct slab al lui este dimensiunea mica (64 biti) a blocului.
R: IDEA (International Data Encryption Algorithm)

4). Cifrul.......................... este un cifru bloc iterat cu dimensiunea blocului de 64 biti. Spre deosebire de cifrurile Feistel, algoritmii lui de criptare si decriptare sunt diferiti.
R: SAFER (SAFER K-64 - Secure And Fast Encryption Rottine)

5). Concepte de baza ce apar in criptografie :

A este o multime finita, numita alfabetul de definitie.
M reprezinta spatiul mesajelor si contine siruri de simboluri dintr-un alfabet de definitie.
Elementele din M se numesc:
R: mesaje in clar

6). Concepte de baza ce apar in criptografie :

Multimea C contine siruri de simboluri dintr-un alfabet de definitie care poate diferi de alfabetul lui M
(spatiul mesajelor). Un element din C este numit text cifrat. Multimea C se numeste:
R: spatiul textelor cifrate

7). Concepte de baza ce apar in criptografie :

K este o multime numita spatiul cheilor . Un element al lui K este numit cheie. Fiecare element e din K determina in mod unic o bijectie de la M (spatiul mesajelor) la C (spatiul textelor cifrate), notata Ee, numita:
R: functie (transformarea) de criptare

Cool. Concepte de baza ce apar in criptografie :

Pentru fiecare element d din spatiul cheilor K, Dd este o bijectie de la C (spatiul textelor cifrate) la M
(spatiul mesajelor) numita :
R: functie (transformare) de decripate

9). Concepte de baza ce apar in criptografie :
Multimea {Ee |e din K } a functiilor de criptare si o multime corespunzatoare in d D d K a functiilor de decriptare, cu proprietatea ca pentru fiecare e din K exista o cheie unica din K astfel incat
1 d e D E , formeaza :
R: scheme de cripate

10). Considerăm modul de utilizare CBC al cifrului bloc DES care aplică permutări biților unui vector de biți
de lungime 4. Criptați textul clar x = 1011000101001010 folosind cheia: (pi)

π=1 2 3 4 2 3 4 1 și blocul inițial IV = 1010 R: 0010 0110 0100 1101
11). Considerăm modul de utilizare CFB al cifrului bloc DES care aplică permutări biților unui vector de biți de lungime 4. Criptați textul clar x = 1011000101001010 folosind cheia:

π=1 2 3 4
2 3 4 1
și blocul inițial IV = 1010
R: 1101 0101 1101 0010

12). Considerăm modul de utilizare ECB al cifrului bloc DES care aplică permutări biților unui vector de biți de lungime 4. Criptați textul clar x = 1011000101001010 folosind cheia:

π=1 2 3 4
2 3 4 1
R: 0111 0010 1000 0101

13). Considerăm modul de utilizare OFB al cifrului bloc DES care aplică permutări biților unui vector de biți de lungime 4. Criptați textul clar x = 1011000101001010 folosind cheia:

π=1 2 3 4
2 3 4 1
R: 1110 1011 0001 0000

14). Considerăm sistemul de criptare RSA construit cu numerele prime p = 3; q = 5. Dacă exponentul de criptare este e = 4 și se dorește codificarea textului clar m = 11, determinați textul criptat c.
R: C=1

15). Criptarea similara cifrurilor cascada, dar in care cheile nivelurilor nu trebuie sa fie independente si cifrurile pot fi ori un cifru bloc E, ori functia de decriptare corespunzatoare E-1 , se numeste criptare:
R: multipla

16). Criptați un text clar la alegere folosind sistemul de criptare Hill cu matricea
3 2
3 5 “CURS”
R: OABU

17). Determinați inversa matricei (modulo 26)
3 2
3 5
R: [15 20;17 9]

18). Fie cifrul El-Gamal asociat numărului prim p = 11 și rădăcinii primitive, modulo 7, 5. Cheia secretă a lui Alice este 4, iar cea a lui Bob este 7. Alice primește de la Bob textul criptat (3,7) pe care îl decodifică și găsește mesajul clar ………....
R: X=m(textul clar)=2

19). Fie cifrul El-Gamal asociat numărului prim p = 7 și rădăcinii primitive, modulo 7, 5. Cheia secretă a lui Alice este 3, iar cea a lui Bob este 4. Dacă Bob codifică textul clar x = 11 și il transmite lui Alice, atunci aceasta primește codificarea …………....
R: C=(c1,c2)=(2,4)

20). Fie d = 11 exponentul de decriptare al sistemului de criptare RSA construit cu numerele prime
p = 7; q = 11. Determinați exponentul de criptare e.
R: E=11

21). Fie d exponentul de decriptare al sistemului de criptare RSA construit cu numerele prime p = 3;
q = 5. Dacă exponentul de criptare este e = 7, determinați d.
R: D=7

22). Folosind sistemul de criptare Polybios codificați textul clar UNIVERSITATE.
R: EACDBDEBAEDCDDBDDEAADEAE (am eliminat w)

23). Folosind un sistem aditiv fluid binar de criptare se cere criptarea /decriptarea secvenței de text clar x = 101101, cunoscând cheia fluidă z = 1101.
R: 011010 (criptarea)

24). Folosind un sistem de criptre asincron cu auto-cheie, pentru k = 11, codificați /decodificați textul clar SPIRU HARET.
R: DSARLSSJNG

25). În sistemul de criptare Vigenere, să consideram cuvântul cheie GRUPA. Criptăm cu această cheie textul clar CRIPTOGRAFIE și se obține textul criptat ...
R: IICETUXLPFOV

26). Obiectivul esential al criptografiei care se refera la ascunderea informatiilor fata de toate persoanele, mai putin cele autorizate, este:
R: confidentialitate

27). Obiectivul esential al criptografiei care se refera la evitarea alterarii neautorizate a datelor este:
R: intregritate

28). Obiectivul esential al criptografiei care se refera la identificarea unei persoane sau a originii unui mesaj este:
R: autentificare

29). Obiectivul unui cifru bloc este de a asigura confidentialitatea. Obiectivul unui intrus este de a recupera mesajul in clar din textul cifrat. Daca un intrus poate obtine parti ale mesajului in clar din textul cifrat, dar nu poate obtine cheia, un cifru bloc este:
R: partial compromis

30). Obiectivul unui cifru bloc este de a asigura confidentialitatea. Obiectivul unui intrus este de a recupera mesajul in clar din textul cifrat. Daca se poate gasi o cheie, un cifru bloc este:
R: total compromis

31). Pentru a = 3; b = 5 se definesc funcțiile de criptare, respectiv decriptare, ale unui sistem de criptare afin:
e3,5x 3x 5
d(3,5) (y) = 9y+9(26-5)(mod 26) = 9y+7
Să luam textul clar GRUPA. Codificarea acestuia este ...
R: XENYF

32). Schema de criptare .............................. este bazata pe codurile corectoare de erori. Ideea este de a selecta, mai intai, un cod particular pentru care este cunoscut un algoritm eficient de decodare si apoi prezentarea acestui cod ca un cod liniar general. Cheia privata poate fi o descriere a codului original iar cheia publica o descriere a codului transformat.
R: Mc Eliece

33). Schema de criptare ............................... este cea mai eficienta schema de criptare probabilista cunoscuta. Ea se bazeaza pe imposibilitatea de rezolvare in timp real a problemei factorizarii intregilor si este semantic sigura (textul cifrat nu ofera nici o informatie despre textul in clar, informatie ce poate fi calculata
in timp polinomial). Totusi, este vulnerabila la un atac de tip text cifrat ales.
R: Blum-Goldwasser

34). Un cifru bloc ce repeta secvential o functie interna numita functie repetitiva se numeste cifru bloc:
R: iterat

35). Un cifru simplu de perioada t peste un alfabet cu s caractere care foloseste o cheie de t caractere
k1k2…kt iar functia ce transforma textul in clar m1m2m3… in textul cifrat c1c2c3… este aplicata caracterelor
individuale astfel: ci = mi + ki (mod s), unde indicele i in ki este luat modulo t (cheia este refolosita),
se numeste cifru:
R: vigenere simplu

36). Un utilizator al sistemului de criptare RSA are ca cheie publică (n; e) = (35; 5) și cheia secretă
d = 5. Dacă primește textul criptat c = 3, atunci textul clar decodificat de utilizator este ……..
R: M=33

37). Consideram e exponentul de criptare, p si q doua numere prime impare si n=pq. (n,e)=(15,4) -> cheie publica. Fiind dat n=15, e=4 si textul clar m=11 , determinati textul codificat c .
R:C=1

38). Se considera p=11 (p - numar prim), α=2 (a - radacina primitiva).
3 - Cheia secreta a lui Alice
4 - Cheia secreta a lui Bob
m=9 - textul clar de criptat de catre Bob pentru a-l trimite lui Alice.
Care este codificarea textului clar? R: (y1 , y2)=(5,4)

39). Se considera p=7 (p - numar prim) α=5 , α є ℤ7∗
m=11 - textul clar de criptat de catre Bob pentru a-l trimite lui Alice.
Care este codificarea textului clar? R: M=10

40). Se considera p=11 , α=2.
Alice primeste de la Bob (y1,y2) = (5,3)
Sa se determine textul clar x. R: X=9

41). Se considera p=11 , α=2.
4 - Cheia secreta a lui Alice
7 - Cheia secreta a lui Bob
Sa se determine textul clar x pentru (y1,y2) = (3,7) . R: X=10

dreamer

Data de inscriere : 19/12/2008

Sus In jos

Mesaj  chmro la data de Lun Ian 11, 2010 10:38 am

La 11 nu sunt de acord cu rezultatul.
In modul CFB, β0=VI, γi=eki-1)
βiii

Atunci raspunsul este: 1110 1100 1101 0001

La 38:
a=3, b=4, p=11, α=2
A=αa(mod p) = 23(mod 11)=8
B=αb(mod p) = 24(mod 11)=5
K=Ab(mod p) sau Ba(mod p)
k=84(mod p)=64*64(mod 11) = 9*9(mod 11) = 4
c=m*K(mod p) = 9*4(mod 11)=36(mod 11) = 3
Mesajul de trimis de catre Bob este (5, 3)

Ex. 39 nu se poate rezolva deoarece mesajul nu este ales in intervalul (1...p-1) = (1...6). Aici mesajul e 11.

Ex. 40 e inversul lui 38, deci imi confirma rezultatul.
chmro

Sus In jos

Pt. chmro

Mesaj  gonfalone la data de Lun Ian 11, 2010 12:21 pm

Te rog, daca se poate o centralizare a ex.8-11 de anul acesta.
Multumesc.

gonfalone

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 50
Data de inscriere : 12/05/2008

Sus In jos

grila finala

Mesaj  euclit la data de Lun Ian 11, 2010 12:36 pm

dreamer a scris:Dragii mei am reusit sa procur grila finala,multumita unui prieten din cadrul facultatii Spiru Haret din Bucuresti.Imi cer scuze ca o postez asa de tarziu dar acum 1 ora am reusit sa intru in posesia ei.Vor fi 40 de subiecte cu totul din care 10 vor cadea random la fiecare.Bafta la invatat.

GRILA FINALA 2010

1). Cifrul ..................... este cel mai cunoscut cifru bloc cu cheie simetrica, este un cifru Feistel care proceseaza blocuri de text de n = 64 biti si produce blocuri cifrate de 64 biti. Dimensiunea cheii secrete este k = 56 biti.
R: DES (DataEncryption Standard, Standardul de Criptare a Datelor)

2). Cifrul ........................ este un cifru cu o arhitectura orientata cuvant pentru cuvinte cu dimensiune variabila (16, 32 sau 64 biti). Are o descriere compacta si este potrivit pentru implementare hardware sau software.
R: RC5

3). Cifrul....................... este un cifru bazat pe o generalizare a structurii Feistel si consta din 8 repetari identice urmate de o transformare. În prezent, se pare ca singurul punct slab al lui este dimensiunea mica (64 biti) a blocului.
R: IDEA (International Data Encryption Algorithm)

4). Cifrul.......................... este un cifru bloc iterat cu dimensiunea blocului de 64 biti. Spre deosebire de cifrurile Feistel, algoritmii lui de criptare si decriptare sunt diferiti.
R: SAFER (SAFER K-64 - Secure And Fast Encryption Rottine)

5). Concepte de baza ce apar in criptografie :

A este o multime finita, numita alfabetul de definitie.
M reprezinta spatiul mesajelor si contine siruri de simboluri dintr-un alfabet de definitie.
Elementele din M se numesc:
R: mesaje in clar

6). Concepte de baza ce apar in criptografie :

Multimea C contine siruri de simboluri dintr-un alfabet de definitie care poate diferi de alfabetul lui M
(spatiul mesajelor). Un element din C este numit text cifrat. Multimea C se numeste:
R: spatiul textelor cifrate

7). Concepte de baza ce apar in criptografie :

K este o multime numita spatiul cheilor . Un element al lui K este numit cheie. Fiecare element e din K determina in mod unic o bijectie de la M (spatiul mesajelor) la C (spatiul textelor cifrate), notata Ee, numita:
R: functie (transformarea) de criptare

Cool. Concepte de baza ce apar in criptografie :

Pentru fiecare element d din spatiul cheilor K, Dd este o bijectie de la C (spatiul textelor cifrate) la M
(spatiul mesajelor) numita :
R: functie (transformare) de decripate

9). Concepte de baza ce apar in criptografie :
Multimea {Ee |e din K } a functiilor de criptare si o multime corespunzatoare in d D d K a functiilor de decriptare, cu proprietatea ca pentru fiecare e din K exista o cheie unica din K astfel incat
1 d e D E , formeaza :
R: scheme de cripate

10). Considerăm modul de utilizare CBC al cifrului bloc DES care aplică permutări biților unui vector de biți
de lungime 4. Criptați textul clar x = 1011000101001010 folosind cheia: (pi)

π=1 2 3 4 2 3 4 1 și blocul inițial IV = 1010 R: 0010 0110 0100 1101
11). Considerăm modul de utilizare CFB al cifrului bloc DES care aplică permutări biților unui vector de biți de lungime 4. Criptați textul clar x = 1011000101001010 folosind cheia:

π=1 2 3 4
2 3 4 1
R: 1101 0101 1101 0010

12). Considerăm modul de utilizare ECB al cifrului bloc DES care aplică permutări biților unui vector de biți de lungime 4. Criptați textul clar x = 1011000101001010 folosind cheia:

π=1 2 3 4
2 3 4 1
R: 0111 0010 1000 0101

13). Considerăm modul de utilizare OFB al cifrului bloc DES care aplică permutări biților unui vector de biți de lungime 4. Criptați textul clar x = 1011000101001010 folosind cheia:

π=1 2 3 4
2 3 4 1
R: 1110 1011 0001 0000

14). Considerăm sistemul de criptare RSA construit cu numerele prime p = 3; q = 5. Dacă exponentul de criptare este e = 4 și se dorește codificarea textului clar m = 11, determinați textul criptat c.
R: C=1

15). Criptarea similara cifrurilor cascada, dar in care cheile nivelurilor nu trebuie sa fie independente si cifrurile pot fi ori un cifru bloc E, ori functia de decriptare corespunzatoare E-1 , se numeste criptare:
R: multipla

16). Criptați un text clar la alegere folosind sistemul de criptare Hill cu matricea
3 2
3 5 “CURS”
R: OABU

17). Determinați inversa matricei (modulo 26)
3 2
3 5
R: [15 20;17 9]

18). Fie cifrul El-Gamal asociat numărului prim p = 11 și rădăcinii primitive, modulo 7, 5. Cheia secretă a lui Alice este 4, iar cea a lui Bob este 7. Alice primește de la Bob textul criptat (3,7) pe care îl decodifică și găsește mesajul clar ………....
R: X=m(textul clar)=2

19). Fie cifrul El-Gamal asociat numărului prim p = 7 și rădăcinii primitive, modulo 7, 5. Cheia secretă a lui Alice este 3, iar cea a lui Bob este 4. Dacă Bob codifică textul clar x = 11 și il transmite lui Alice, atunci aceasta primește codificarea …………....
R: C=(c1,c2)=(2,4)

20). Fie d = 11 exponentul de decriptare al sistemului de criptare RSA construit cu numerele prime
p = 7; q = 11. Determinați exponentul de criptare e.
R: E=11

21). Fie d exponentul de decriptare al sistemului de criptare RSA construit cu numerele prime p = 3;
q = 5. Dacă exponentul de criptare este e = 7, determinați d.
R: D=7

22). Folosind sistemul de criptare Polybios codificați textul clar UNIVERSITATE.
R: EACDBDEBAEDCDDBDDEAADEAE (am eliminat w)

23). Folosind un sistem aditiv fluid binar de criptare se cere criptarea /decriptarea secvenței de text clar x = 101101, cunoscând cheia fluidă z = 1101.
R: 011010 (criptarea)

24). Folosind un sistem de criptre asincron cu auto-cheie, pentru k = 11, codificați /decodificați textul clar SPIRU HARET.
R: DSARLSSJNG

25). În sistemul de criptare Vigenere, să consideram cuvântul cheie GRUPA. Criptăm cu această cheie textul clar CRIPTOGRAFIE și se obține textul criptat ...
R: IICETUXLPFOV

26). Obiectivul esential al criptografiei care se refera la ascunderea informatiilor fata de toate persoanele, mai putin cele autorizate, este:
R: confidentialitate

27). Obiectivul esential al criptografiei care se refera la evitarea alterarii neautorizate a datelor este:
R: intregritate

28). Obiectivul esential al criptografiei care se refera la identificarea unei persoane sau a originii unui mesaj este:
R: autentificare

29). Obiectivul unui cifru bloc este de a asigura confidentialitatea. Obiectivul unui intrus este de a recupera mesajul in clar din textul cifrat. Daca un intrus poate obtine parti ale mesajului in clar din textul cifrat, dar nu poate obtine cheia, un cifru bloc este:
R: partial compromis

30). Obiectivul unui cifru bloc este de a asigura confidentialitatea. Obiectivul unui intrus este de a recupera mesajul in clar din textul cifrat. Daca se poate gasi o cheie, un cifru bloc este:
R: total compromis

31). Pentru a = 3; b = 5 se definesc funcțiile de criptare, respectiv decriptare, ale unui sistem de criptare afin:
e3,5x 3x 5
d(3,5) (y) = 9y+9(26-5)(mod 26) = 9y+7
Să luam textul clar GRUPA. Codificarea acestuia este ...
R: XENYF

32). Schema de criptare .............................. este bazata pe codurile corectoare de erori. Ideea este de a selecta, mai intai, un cod particular pentru care este cunoscut un algoritm eficient de decodare si apoi prezentarea acestui cod ca un cod liniar general. Cheia privata poate fi o descriere a codului original iar cheia publica o descriere a codului transformat.
R: Mc Eliece

33). Schema de criptare ............................... este cea mai eficienta schema de criptare probabilista cunoscuta. Ea se bazeaza pe imposibilitatea de rezolvare in timp real a problemei factorizarii intregilor si este semantic sigura (textul cifrat nu ofera nici o informatie despre textul in clar, informatie ce poate fi calculata
in timp polinomial). Totusi, este vulnerabila la un atac de tip text cifrat ales.
R: Blum-Goldwasser

34). Un cifru bloc ce repeta secvential o functie interna numita functie repetitiva se numeste cifru bloc:
R: iterat

35). Un cifru simplu de perioada t peste un alfabet cu s caractere care foloseste o cheie de t caractere
k1k2…kt iar functia ce transforma textul in clar m1m2m3… in textul cifrat c1c2c3… este aplicata caracterelor
individuale astfel: ci = mi + ki (mod s), unde indicele i in ki este luat modulo t (cheia este refolosita),
se numeste cifru:
R: vigenere simplu

36). Un utilizator al sistemului de criptare RSA are ca cheie publică (n; e) = (35; 5) și cheia secretă
d = 5. Dacă primește textul criptat c = 3, atunci textul clar decodificat de utilizator este ……..
R: M=33

37). Consideram e exponentul de criptare, p si q doua numere prime impare si n=pq. (n,e)=(15,4) -> cheie publica. Fiind dat n=15, e=4 si textul clar m=11 , determinati textul codificat c .
R:C=1

38). Se considera p=11 (p - numar prim), α=2 (a - radacina primitiva).
m=9 - textul clar de criptat de catre Bob pentru a-l trimite lui Alice.
Care este codificarea textului clar? R: (y1 , y2)=(5,4)

39). Se considera p=7 (p - numar prim) α=5 , α є ℤ7∗
m=11 - textul clar de criptat de catre Bob pentru a-l trimite lui Alice.
Care este codificarea textului clar? R: M=10

40). Se considera p=11 , α=2.
Alice primeste de la Bob (y1,y2) = (5,3)
Sa se determine textul clar x. R: X=9

41). Se considera p=11 , α=2.
4 - Cheia secreta a lui Alice
7 - Cheia secreta a lui Bob
Sa se determine textul clar x pentru (y1,y2) = (3,7) . R: X=10

nu stiu de unde le ai dar mie mi-au cazut in plus 2 probleme cu cheia comuna protocolul Diffie_Hellman, o exponentiere rapida, un calcul de logaritm discret.

euclit

Numarul mesajelor : 32
Varsta : 28
Data de inscriere : 08/01/2009

Sus In jos

Mesaj  bij la data de Lun Ian 11, 2010 12:39 pm

acum am venit de la examen
sunt 10 intrebari in 45 de min
nu a picat nimik din ce este aici ci doar asemanator
de la noi o singura persoana a trecut

singura sansa e sa copiati intrebarile sa le avem la restanta
noi am apucat sa copiem ceva si o sa atasez un pdf dupa ce imi trmit si colegii
succes

bij

Numarul mesajelor : 1

Sus In jos

Mesaj  mugurciup la data de Lun Ian 11, 2010 12:55 pm

Nu,nicidecum nu se dau subiecte din grila aceasta.In afara de exercitiile care oricum erau cunoscute nimic nu s-a dat din grila de mai sus.Si chiar si din exercitiile cunoscute ,erau schimbate valorile initiale asa ca trebuia sa calculezi.
In afara de asta au fost si subiecte necunoscute pe la laboratoare,ci doar la cursuri.Da,corect,protocolul Diffie_Hellman si parca instantele lui Feistel.
mugurciup

Sus In jos

RESTANTE PE RUPTE!!!

Mesaj  vl_33_dav la data de Lun Ian 11, 2010 5:33 pm

Si la VALCEA au picat toti! Au dat cu totul altceva fata de ce aveam noi! Sad Arrow
vl_33_dav

Sus In jos

Mesaj  chmro la data de Lun Ian 11, 2010 5:34 pm

Astea sunt intrebarile ce mi-au picat mie. Ar fi bine cand mergeti la examen sa va luati si cateva foi cu voi, sa puteti scrie ce vi s-a dat.
Cod:
http://www.scribd.com/doc/25055208/examen-criptografie
chmro

Sus In jos

% ?

Mesaj  vl_33_dav la data de Lun Ian 11, 2010 5:36 pm

chmro a scris:Astea sunt intrebarile ce mi-au picat mie. Ar fi bine cand mergeti la examen sa va luati si cateva foi cu voi, sa puteti scrie ce vi s-a dat.
Cod:
http://www.scribd.com/doc/25055208/examen-criptografie
L-ai luat?
vl_33_dav

Sus In jos

grile vechi nefolositoare

Mesaj  manolachespz la data de Lun Ian 11, 2010 6:19 pm

salut .grilele vechi nu sunt de folos .sunt alte subiecte .am luat 2 .hai restanta Razz

manolachespz

Varsta : 33
Data de inscriere : 18/05/2008

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus